skip to content

Synthetic Biology in Cambridge

 

Name Departments and institutes Areas of Interest
Dr Sara Abalde-Cela Department of Chemistry Experience in microfluidics and analysis of fluorescent reporters.
Professor Bill Adams Department of Geography
Dr Saeed Aghaee
Dr Yasir Ahmed Syed
Dr Sebastian Ahnert Department of Physics
Dr Marco Aita Sainsbury Laboratory
Dr Jim Ajioka Department of Pathology
Dr. Lara Allen
Dr Somenath Bakshi Engineering Department
Maria Fernandez-Martos Balson Mari was a Synbio Fund grantee
Dr Paul Barker Department of Chemistry
Professor Sir David Baulcombe Department of Plant Sciences
Professor Jeremy Baumberg Department of Nanophotonics
Dr Andreas Bender Department of Chemistry
Dr Paul Bennett Department of Physics
Christian Boehm Synthetic biologist/plant scientist with relevant expertise in M. polymorpha genome modification and analysis
Philipp Boeing
Dr Richard Bowman
Philipp Braeuninger-Weimer Engineering Department
Davin Browner Conaty
Dr. Joanna Brunker
Steven Burgess Experience in molecular biology, vector construction, RNA-Seq and DNase-Seq
Toby Primo Call Department of Biochemistry
Dr Ayca Cankorur-Cetinkaya Department of Biochemistry
Charlotte Casebourne
Matthew Chadwick Department of Genetics
Dr Chih-Chun Chen Engineering Department
David Chong
Peter Choy St John's college
Dr Pietro Cicuta Department of Physics
Justin Clark-Casey Department of Genetics
Max Conway Computer Laboratory
Michael D'Angelo Department of Pathology
Dr Peter Davenport
Gwendolyn Davis Department of Plant Sciences
Dr Lorenzo di Michele Department of Physics
Dr Joao ML Dias Department of Haematology
Dr. Stephen Dolan Department of Biochemistry
Dr Robert Doubleday Centre for Science and Policy
Freddie Dudbridge Department of Biochemistry
Dr. Susan Duncan
Professor Paul Dupree Department of Biochemistry
Robert Eager OpenLabTools initiative
William Earley Trinity Hall, Department of Applied Maths and Theoretical Physics
Daniel Elias Martin Herranz
Atti English Pembroke college
Anastasia Ershova St John's college
Dr Chris Forman
Maxime Fouyssac Department of Pharmacology
Dr Alberto Frangini Gurdon Institute
Dr Stephen Fried MRC Laboratory of Molecular Biology
Dr. Ljiljana Fruk Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Dr Laurent Gatto Department of Biochemistry
Marcel Gehrung
Edoardo Gianni Department of Plant Sciences
Peyman Gifani  Computer Laboratory
Jannes Gladrow Department of Physics
Paul Grant
Dr. Rosalyn Gregory
Matthew Griffiths Department of Chemistry
Mr. Stefan Grossfurthner
Dr. Oliver Hadeler Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Ocean Haghighi-Daly Ocean has now left the University, She was a Synbio Fund grantee
Professor Lisa Hall Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Mr. Michael Harris Department of Medicine
Professor Jim Haseloff Department of Plant Sciences
Professor Julian Hibberd Department of Plant Sciences
Ward Hills
Professor Florian Hollfelder Department of Biochemistry
Martin Horrod
Professor Christopher Howe Department of Biochemistry
Dr. Tanya Hutter Department of Chemistry
Emma Johnson Department of Pathology
Matt Jones Department of Physiology, Development and Neuroscience
Dr Pau Formosa Jordan Sainsbury Laboratory
Darshana Joshi Department of Physics
Dr Alexandre Kabla Engineering Department
Sarah Kaewert Department of Archaeology and Anthropology
Anton Kan Department of Plant Sciences
Dr Sohini Kar-Narayan Department of Materials Science & Metallurgy
John Kendall
John Kendall
Henry Kenlay Cambridge Computational Biology Institute
Haydn King Department of Pathology
Dr Mark Kotter Department of Clinical Neurosciences
Olivia Lala
Nicholas Larus-Stone Computer Laboratory
Dr Kyren Lazarus Department of Pharmacology
Chris Lazenbatt Cambridge Institute for Medical Research
Dr David Lea-Smith
Professor Peter Leadlay Department of Biochemistry
Dr John Liddicoat Faculty of Law
Dr James Locke Sainsbury Laboratory
Kay Yi Low Downing college
Dr Carlos Lugo
Jan Lyczakowski Department of Biochemistry
Sarah Madden Department of Pharmacology
Mohd Nazri Mahmud Engineering Department
Kasey Markel Department of Plant Sciences
Dr Bruno Martins Sainsbury Laboratory
Dr Hugh Matthews Department of Physiology, Development and Neuroscience
Tom Meaney
Dr Thomas Meany Fellow
Dr. Payam Mehrshahi Department of Plant Sciences
Caitlyn Merry
Dr Gos Micklem Department of Applied Maths and Theoretical Physics, Department of Genetics, Cambridge Computational Biology Institute
Karolis Misiunas Department of Physics
Laura Mitchell Department of Chemistry
Dr Jenny Molloy Department of Plant Sciences
Souradip Mookerjee
Alexey Morgunov Department of Chemistry
Dr Robert Mullins Computer Laboratory
Dr Peter Murray-Rust Department of Chemistry
Dr Eugene Nadezhdin Sainsbury Laboratory
Dr Francisco J Navarro-Rivero Department of Plant Sciences
Katerina Naydenova Trinity college
Dr Vladimir Nekrasov Sainsbury Laboratory
Dr Stephanie Norwood Department of Plant Sciences Synthetic Biology, Developmental Biology, Project Management, STEM Education, Public Engagement
Dr Eileen Nugent Department of Physics
Dr Sean O'Heigeartaigh Centre for Research in the Arts, Social Sciences and Humanities
Dr Bruno Oliveira Department of Chemistry
Guillermo Parada-Gonzalez
Om Patange Department of Biochemistry
Atipat Patharagulpong Department of Physics
Ben Pellegrini
Andrew Phillips
Bernardo Pollak
Martyna Popis Popis
Dr. Sudhakaran Prabakaran
Lira Puebla Department of Biochemistry
Maximilian R. Stammnitz Department of Veterinary Medicine
Inja Radman
Dr Mansoor Raza Department of Physiology, Development and Neuroscience Modified bacterial enzymes for processing and localisation in mammalian cells
Dr. Gareth Rees
Dr Stefanie Reichelt Cancer Research UK Cambridge Institute
Anna Reva Department of Chemistry
Dr. Ivan Reyna-Llorens Department of Plant Sciences Experience with molecular biology, golden-gate cloning, RNA-Seq and DNase-Seq
Dr. Catherine Rhodes
Fergus Riche Engineering Department
Alessandro Rizzo Department of Veterinary Medicine Microbiology, Immunology, Biophysics
Miranda Robbins Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Dr Ronelle Roth Department of Plant Sciences
Dr Tim Rudge Department of Physics
Dr. Alasdair Russell Cancer Research UK Cambridge Institute
Ginny Rutten
Dr Shamith Samarajiwa MRC Cancer Unit Computational Biology, Data Science, Integrative Genomics, Systems Biology, Cancer
Dr. Theo Sanderson
Filippo Sanzeni
Dr Thierry Savin Engineering Department
Freddi Scheib
Dr. Wolfgang Schmied MRC Laboratory of Molecular Biology
Dr Sebastian Schornack Sainsbury Laboratory
Christian Schwall Sainsbury Laboratory
Dr Rameen Shakur Department of Surgery
Dr Nitin Sharma Department of Chemistry
Michael Smith Department of Materials Science & Metallurgy
Professor Alison Smith Department of Plant Sciences
Dr Alex J Sossik Gurdon Institute
Dr Lucinda Spokes
Ms. Helene Steiner
Simon Swan Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Dr. Emma Talbot Department of Plant Sciences
Dr José Teles Sainsbury Laboratory
Alfonso Timoneda Department of Plant Sciences
Dr Tom Torode Sainsbury Laboratory
Dr Utham Kashyap Valekunja MRC Institute of Metabolic Science
Lorenzo Venturini Queen's College
Professor Alex Webb Department of Plant Sciences
Dr. Tobias Wenzel Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Julian White
Hugh Wilson
Michal Wlodarski Department of Physics
Bethan Wolfenden
Dr Orr Yarkoni Department of Pathology
Laurie Young Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Dr. Nicolae Radu Zabet
Dr. Hector Zenil
Tianheng Zhao Department of Materials Science & Metallurgy